TEST YAYINI

SOSYAL ÇALIŞMA VE AVRUPA SOSYAL ŞARTINI DOĞRU ANLAMAK(?)

SOSYAL ÇALIŞMA VE AVRUPA SOSYAL ŞARTINI DOĞRU ANLAMAK(?)

Sosyal hizmet/çalışma ve sosyal pedagoji konusunda Federal Almanya’da akademik eğitim almış ve halen İstinye Üniversitesi Sosyal Hizmet Bölüm Başkanı değerli meslektaşımız Prof.Dr.İlhan Tomanbay tarafından (1) “SOSYAL ÇALIŞMA VE AVRUPA SOSYAL ŞARTININ DOĞRU ANLAMAK ” (2)  başlıklı çalışma   verilen izinle tırnak içinde  aşağıda yer almaktadır.

16 Nisan 2017 Referandumuyla kabul edilen T.C Anayasa’sında yapılan değişiklikler çerçevesinde yapılan düzenleme ile 04.08.2018 tarihinden yönetim açısından itibaren “Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının” oluşturulması ile sosyal hizmetler açısından “Avrupa Sosyal Şartı” perspektifinde yeni bir yükümlülük öne çıkmaktadır.

Eğitim dahil sosyal hizmetler ile ilgili olarak Anglosakson sistemine yönelik yaklaşım ise bilindiği gibi halen devam etmektedir.Almanya dahil Kıta Avrupası ile de bir ayrışmada söz konusudur. 2004 yılından beri iç hukukun bir parçası olan Avrupa Sosyal Şartı’nı ve de özellikle 14. madde de sosyal hizmetlerden yararlanma hakkı, hak sahipleri için ayrı önem ve yükümlüğü de öne çıkarmıştır.Avrupa Konseyinde resmi dilin İngilizce ve Fransızca olması nedeniyle orjinal iki dili de birlikte içeren  sözleşme metninin örneğin Almanca Jedermann hat das Recht, soziale Dienste in Anspruch zu nehmen. şeklinde çevrilmesi bunların arasındadır.Diğer dillerde de bu yönde olmasına rağmen söz konusu bu hak ile akademik dahil  Türkçede  yapılan tercih ve yanlışlıkların hukuksal açıdan bir soruna da aynı zamanda dönüşmektedir. Evrensel kavram ve uygulamanın yerine 2005 den beri “Sosyal Çalışma Görevlisi” şeklinde garabet tanım ile  sosyal hizmet konusunda eğitim almamış kişilerin dahil edilmesi de önemli bir gerçektir. Yasal düzenlemeler arasında ”Sosyal Çalışma” gibi uygulamaya yönelik  tanımın hala olmamasına  rağmen Anayasanın 2, 90 ve 137 . maddeleri için   tutarlılık ve uygunluk aranması yerine  sosyal hizmet eğitimi dahil katkılar ile yozlaşmaya da ayrıca neden olmaktadır.Yine ASDEP gibi garabet  uygulama (3)ile hak sahiplerine ulaşımı engellemeye yönelik  kargaşa ve yozlaşma sosyal hizmete ulaşımı da ortadan kaldırmaktadır.

Değerli hukukçulardan Prof.Dr.Tekin Akıllıoğlu tarafından Avrupa Sosyal Şartı için hukuksal açıdan yapılan tespit ve bilgiler aynı zamanda sosyal hizmet için somut kara lekeleri de ortaya çıkarmıştır. (4) Hak sahiplerine yönelik böyle önemli tespit ve bilgi bağlamında SHU Nihat Tarımeri tarafından bu tespit ve bilgiler zaman zaman ele alınmaktadır.Ayrıca görüleceği gibi sosyal hizmet eğitim açısından açık öğretimde öne çıkarılan “Sosyal Hizmet Mevzuatı” gibi kaynaklık için de    savunma ve/ya özeleştiri konusundaki belirsizlikler  nedeniyle de söz konusu olan “anlama” nın ekte kırmızı şekilde yer alan tespit ve bilgiler ile birlikte ele alınmasını  ayrıca gerektirmiştir.   Hak sahiplerine yönelik  sosyal hizmetler ile ilgili savunuculuk görev ve sorumluluk bağlamında akademik dünya dahil halen söz konusu olan bu çelişkilerin ve  sorunların giderilmesi için bir zemin ve davette ortaya çıkmaktadır.

DEVAM EDECEK

İlgili dosyayı indirmek için tıklayınız


Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.