TEST YAYINI

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 95.YILI KUTLU OLSUN...

TÜRKİYE CUMHURİYETİNİN 95.YILI KUTLU OLSUN...

Değerli Meslektaşlarım..

Bilindiği gibi 12.6.1959 tarihli 7355 sayılı "Sosyal Hizmet Enstitüsü Kurulmasına dair Kanun" ile Türkiye de sosyal hizmetler ile ilgili bir süreç Türkiye'de başlamıştır.Sosyal hizmet eğitimi ise 11.Kasım.1961 de "Sosyal Hizmetler Akademisi" olarak Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kapsamında yer almıştır.Bir yılı uygulama olmak üzere 4 yılı içeren mesleksel bir yüksek eğitim sonunda ise ilk mezunlarını vermiştir. "Sosyal Hizmet Mütehhassı" diplomasının ilk (1) numarası ise "Şemmaz Höyüklü" olan ilk değerli meslektaşımızdır.

 Tarisel bir süreçte sosyal hizmetlerden yararlanılmasına yönelik böyle hak ve meslek dahil tarihsel bir süreçte böylece başlamıştır.

Bir tarih bilinmediği zaman bir toplumun geleceği asla inşaa edilemez.

Sosyal hizmetler ise çocuk dahil bir toplumun geleceğinin bir inşasının da temel bir ayağıdır.Çimentosudur. Bir ustalıkta gerektirir.Böyle bir çimento ve inşası için gerekli olan sosyal hizmetlerin tarihi konusunda önemli bir arviş ve emeğe sahip değerli meslektaşımız Turgay Çavuşoğlu geçtiğimiz günlerde ilk mezun olan değerli meslektaşımız " Şemmaz Höyüklü" nün diplomasını bir anı olarakta  paylaşmıştır.

Bir toplumun geleceği ve önemi bağlamında sosyal hizmetlerin yararlanmasını engellemeye yönelik sosyal hizmetin yok edilmesini de içeren yoğun bir çaba son oniki senede öne çıkmıştır.Geliştirmek yerine gelinen bir düzeyde bilinen acı bir gerçektir. Bu anı, aslında mesleksel açıdan güzel bir tarihsel anıda olmuştur.Her zaman gurur duyduğumuz bir geçmiş ve önem aynı zamanda unutulmak istenen anıları da bu vesile ile canlı tutmuştur. Bu anılar Osmanlı İmparatorluğunun işgali ile ortadan kaldırılması ve kurtarılması sonucu 1923 de yeniden kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti ve gelecek ile de ilgili tarihinde bir parçasıdır.1926 yılında Atatürk ve Arkadaşlarının katkılarıyla söz konusu olan devrimin temel bir parçası olan Türk Medeni/Yurttaş Kanun’nu aynı zamanda çocuklar dahil özgür ve eşit yurttaşın inşaa içindir.Sosyal hizmet gibi  kamusal bir hizmetin de aslında başlangıcıyla  Batı sistemin de yer alması ve  bunların arasında yer alan "Çocuk Esirgeme Kurumu" Türkiye Cumhuriyetinde bir ürünüdür.Ancak 2011 de birlikte yok ettiğimiz bir kurum ile ilgili anılar ve uygulamalar bu anılarında ayrı bir parçasıdır.İyi veya kötü bu anılar ve deneyimleri paylaşmak ve yaşatmak ise mesleksel açıdan ayrı bir görevdir.

Aynı zamanda 2004 yılından beri sosyal hizmetin bir hak olması ile ilgili yükümlülük hak sahipleri için bu sorumluluğu daha arrtırmaktadır.55 yılı içeren mesleksel bir geçmiş ile birlikte gelecek ise bu bilgileri zenginleştirmek ve kaynak için olup bu alan sizlere ait bir yerdir.

Sorumluluk dahil bir davet ve çağrıdır. 


Bu yöndeki bilgi ve katkılar aynı zamanda yozlaşan ve/ya yok edilen bir hizmetin tekrar canlandırılması içinde ayrı bir neden olabilir .Bu düşünceyle yaşanılan bu anıları ve geçmişi Türkiye Cumhuriyeti'nin 95inci yılında kutlanması bağlamında kısaca hatırlatmak ve canlandırmak benim için ayrı borç ve görev olmuştur. 


Türkiye Cumhuriyeti'nin 95 . yılı tüm toplumuza kutlu olsun..


Umut ve gelecek dileğiyle kalpten selam , sevgi ve saygılar..29.Ekim.2018


SHU Nihat Tarımeri
Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.