TEST YAYINI

Erasmus+ Programı Staj Uygulaması

Merhaba bu çok kıymetli sitenin çok değerli okuru.

Sizler için faydalı olmasını umduğum ve her öğrencinin yaşamasını ısrarla tavsiye ettiğim Erasmus+ deneyimimi paylaşacağım sizlerle.

Temmuz 2018 tarihinden bu yana Erasmus+ programı kapsamında İngiltere’de staj yapıyorum. Staj yaptığım kurum London Borough of Brent’in yönetildiği Brent Council, Çocuk ve Genç Servisi (Children and Young People Department). Direk çeviri kullanacak olursak ‘Belediye’ diyebiliriz ama yetki ve fonksiyonları çok daha geniş bir kurum. Biraz yönetim şekli hakkında bilgi vermem gerekirse:Birleşik Krallık dört devletten meydana geliyor: Galler, İngiltere, İskoçya ve Kuzey İrlanda. Yönetim şekli parlamenter monarşi. Benim staj yaptığım şehir olan Londra Büyükşehri (Greater London) bölgesi 32 Londra-tipi beldeden (London boroughs) oluşuyor. Her beldeye ait bir council var.

Farklı kültürlerle tanışmak ve yaşamak kişisel gelişimimiz için oldukça büyük önem arz etmekte. Dünyada var olan sosyal hizmet uygulamaları hakkında bilgi ve deneyim sahibi olmak ise mesleki gelişimimiz açısından oldukça faydalı. Erasmus+ deneyimine sahip olmak en büyük hayallerimden biriydi ve hayalimi gerçekleştirmek için bu konuda araştırma yapmakla başladım. Erasmus+ çok kapsamlı bir program ve üniversite öğrencilerine yönelik öğrenci değişimi projeleri eğitim ve staj olmak üzere ikiye ayrılıyor. Ben staj yapma fikrini benimsedim çünkü sosyal hizmet eğitimi içerisinde uygulamaya geniş yer verilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Yaklaşık 6 ay gibi bir süre staj yeri aramak ile geçti. Bu süreç içerisinde Avrupa’da ve İngiltere’de bulunan bir çok kurumla iletişime geçtim. En sonunda Hollanda'da bulunan bir kreşten davet mektubu aldım ama aynı zamanda sosyal hizmet adına benim için daha faydalı olacak başka bir kurum arayışım devam ediyordu.

Nelson Mandela’nın dediği gibi "It always seems impossible; until it’s done." başta imkansız gibi görünse de, bugün bu süreçleri sizinle paylaşmanın keyfini yaşıyorum.

Bu süreçte bana desteklerinden ötürü Sema Buz hocamın adını da yüksek müsaadeleri ile anmadan geçmek istemiyorum. Sizlerle paylaşmak istediğim bir başka isim de stajyeri olduğum Brent Council’da, başarıları çalışmaları ile herkesin takdirini toplayan, devlet koruması altındaki çocuklar servisinde müdür olarak hizmet veren kıymetli meslektaşım ve mesleki danışmanım (supervizor) Önder Beter.

Brent Council ile üç aya yakın CV ve motivasyon mektubu incelemesi süreci devam etti; sorular, cevaplar, mailler, telefonlar, en sonunda bir gün gelen kutumda bir "Letter of Acceptance (Davet Mektubu)" buldum. Sonra okulun sınav sonuçlarının açıklanması, Erasmus yapmaya hak kazanan öğrencilerin açıklanması derken, British Council'a başvurumu nisan ayının sonunda yapmıştım.

Bu süreç hakkında en güncel ve geçerli bilgiyi üniversitenizin AB Ofisi’nden almanızı tavsiye ediyorum. Her üniversitenin ve her ülkenin farklı prosedürleri olabiliyor.

İnanılmaz heyecanlı bir ay oldu benim için Haziran 2018’ de ise vize başvurumu yaptım ve Temmuz 2018 İngiltere’deydim. O kadar ki kuruma geldiğimi haber vermeyi bile unutmuşum, ilk gün gidip ben geldim deyince tabi onlar da bi şaşırdı.

Üzerinden çok zaman geçmeden staj programım belli oldu ve Brent Council Children Service ’de yıl içinde çalışacağım 11 farklı takımın ilki olan MASH Team (Multi Agency Safeguarding Hub Team/ Çok Ajanslı Koruma Merkezi Takımı) ‘de stajıma başladım. Ardından NRPF/IH Team (No Recourse to Public Funds & Intentionally Homeless Team- Kamu Fonlarından Faydalanma Hakkı Olmayan Evsizler Takımı), Family Solutions Team (Aile Çözümleri Takımı) ve YÖS Team (Youth Offending Service Team – Suça Karışmış Gençler Takımı) ve Localities (Yereller) ile devam ettim.

Stajimin devamında ise Disability Team (Engellilik) Looked After Children Service (Devlet Koruması Altındaki Çocuklar), Adoption Team (Evlat Edindirme), Fostering/Kinship Team (Koruyucu Aile/Akraba Bakımı) Leaving Çare Team (Bakımdan Ayrılma) and Children In Çare Team (Bakım Altındaki Çocuk) ile birlikte çalışacağım.

Çocuk servisinde bulunan farklı takımlarla çalışırken, her takımda ekip arkadaşlarımla güzel dostluklar geliştirmeye ve sosyal calismacilarin nasıl çalıştığını, sistemin nasıl işlediğini, ne tür raporlar hazırladıklarını ve bunları nasıl hazırladıklarını incelemeye devam etmekteyim. Zaman zaman da aldığım vakalarine de çalışıyorum ve bana verilen görevleri yerine getiriyorum.

Burada çalışmanın bana çok farklı kazançları var şüphesiz ama en büyük kazancı UK’deki çocuk koruma sistemini öğrenmem ve çeşitli vaka deneyimlerine sahip oluyor olmam. Bu çok çeşitli müracaatçı profiline rağmen dünyanın neresinde olursanız olun insanların temel ihtiyaçlarının ve sorunlarının benzerliği de beni şaşırtan bir diğer unsur.

Boş vakitlerimde de Londra’da bulunan diğer Erasmus öğrencileri ile tanışıyor ve onlarla vakit geçiriyorum. Birlikte Londra’yı keşfediyor ve UK’de farklı şehirlere seyahat ediyoruz.

Londra farklı kültürlerin bir arada yaşadığı çok kültürlü bir şehir, farklı ülkelere ait yemekleri deneyebiliyor, farklı kültürleri gözlemleyebiliriz ve yaşayabiliyorsunuz.

Londra dünyanın en pahalı şehirlerinden biri çok fazla göçmen nüfusa sahip çünkü iş olanakları burayı cazip kılıyor. En büyük gider kalemi konut. Erasmus staj programında karşılaşacağınız başlıca problemler yaşamsal masraflarinizi nasıl karşılayacağınız oluyor çünkü bir çok okul erasmus’tan daha fazla öğrencinin faydalanması için 2 ya da 4 aylık hibe veriyor. Uzun dönem staj yapmak İsterseniz bu süreci kendinizin yönetmesi gerekiyor. Staj yapacağınız kurumdan ücret almanız mümkün ama bu kurumun tercihine bağlı. Benim aylık 600 Euro 4 aylık hibem vardı.

Bu miktar Londra’da ancak aylık kalacak yerinizi karşılamanıza yetiyor. Her ülkenin farklı olabilir ama İngiltere için haftalık 20 saatlik bir çalışma izniniz oluyor. Ben bu çalışma iznimi kullanıyorum ve haftasonları bakım personeli (care worker) olarak çalışıyorum. Bu isim de bana ingiltere’de bulunan bakım hizmetleri (yaşlı, engelli ve çocuk) hakkında tecrübe sahibi olmamı sağlıyor. Demem o ki bu tür sorunlar sizi yıldırmasın, bir şekilde çözüm bulunuyor.

Umarım sen de öğrencilik yaşamında Erasmus deneyimine sahip olursun. Bunun için yapman gereken sadece iki şey var çok istemek ve harekete geçmek. Size bu konuda tavsiye vermem gerekirse gelecekte ne yapmak istediğimizle ilgili düşünmeniz, buna vakit ayırmanız ve plan yapmanız. Araştırmacı ve meraklı olmanız sanırım kilit nokta. Günümüzde iletişim teknolojilerini kullanarak irtibata geçemeyeceğiniz kimse, hakkında bilgi sahibi olamayacağınız hiçbir konu yok arkadaşlar.

Yolun açık olsun !

Sevgilerle...
Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.