TEST YAYINI

KİM DEĞERLENDİRSİN ?

Yarın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı.  Her belirli gün ve haftanın bir kahramanı  olduğu gibi bu belirli günün de bir kahramanı var: Çocuklar.  Üzerine konuşulacak bir kahraman…Ama ben konuşmak yerine size bir soru sormak istiyorum. Diyelim ki çocuğunuz adli bir olayla karşı karşıya kaldı ve mahkeme çocuğunuzun durumunu değerlendirmek üzere bir uzman görevlendirdi. Uzmanın yapacağı değerlendirme sizin ve çocuğunuzun hayatına yön verecek, karar hayati yani.  Aşağıdaki meslek elemanlarından hangisinin çocuğunuz hakkında değerlendirme yapmasını istersiniz ? 

a) Bir yıl pedagojik formasyon almış  kendine pedagog diyen fen bilgisi  öğretmeninin mi ? 

b)  Mesleki sorumluluğu, ailelere veya kurumlara yönelik eğitimler düzenlemek, kurumların ve kişilerin refah içinde yaşam sürmeleri adına araştırmalar yapmak olan aile ve tüketici bilimleri mezununun mu ?

c) İnsan toplulukları ve toplumsal kurumları kökeni, gelişmesi, işlevi ve birbirileriyle ilişkileri, bu ilişkileri belirleyen ilke ve kurallar ile toplumsal sorunlar ve çözüm yolları konularında araştırma yapan, araştırma sonucunda edilen bulguları yorumlamayan ve öneren sosyoloğun mu?  

d) Çocukların zihinsel, bedensel, duygusal ve toplumsal gelişmelerine yardımcı olmak için eğitim programları hazırlayan ve uygulayan; ana-babalara çocuklarına ilişkin sorunlarında yol gösterme ve rehberlik çalışmaları düzenleme konularında eğitim ve danışmanlık hizmeti veren çocuk gelişimcisinin mi ? 

e) Çocuğunuzun karşı karşıya kaldığı durumu birey, grup ve toplum düzeyinde ve biyo-psikososyal açıdan değerlendiren, çocuğunuzun yüksek yararını gözetmek için dört yıl boyunca eğitim almış bir sosyal hizmet uzmanı/ sosyal çalışmacının mı ? 

5395 sayılı kanuna göre ülkemizde, çocukların içinde bulunduğu hukuki süreçleri değerlendirmek üzere dünyanın hiçbir yerinde örneği bulunmayan bir meslek icat edildi: sosyal çalışma görevlisi. Dünyanın her yerinde  bu işi yapan meslek sosyal çalışmacılar (sosyal hizmet uzmanı)  iken ( psikolog, psikolojik danışman gibi yardımcı diğer meslekler ile) gerçekleştirilen düzenlemeyle sosyologlar, öğretmenler, aile ve tüketici uzmanları, psikologlar, psikolojik danışmanlar kendi mesleki tanımlarında  bulunmayan bir işi gerçekleştirmek için sosyal çalışma görevlisi olarak çalışıyorlar. 

Yani ülkemizde sosyal çalışmacılar ( sosyal hizmet uzmanları) dışındaki meslek elemanları, kendi görev tanımları dışındaki bir işi yapıyorlar. Çocuğunuzla ilgili kararlar işin ehli olmayan kişilerce verilebilir. Adli alanda, sosyal çalışmacı ( sosyal hizmet uzmanı), psikolog, psikolojik danışmanların kendi unvanlarıyla ve ayrı ayrı sorumlulukları yerine getirmesi ve çocuğunuz ile ilgili kararları alması gerekirken, tüm meslek elemanları aslında sosyal çalışmacıların yapması gereken bir işi yapmaya zorlanıyorlar.

Peki çocuğunuz hakkında işin ehli olmayan birinin karar vermesine olsa razı olur musunuz ? 

 

Türkiye’de adalet sistemi içinde ne yazık ki kararlar yukarıda saydığım görev tanımları dışındaki görevleri yerine getirmeye çalışan  meslek elemanları tarafından alınabiliyor. Meslek elemanları, lisans düzeyinde almış oldukları eğitimle meslek elemanı olurlar. Lisans eğitimiyle ilgisiz mesleki görevleri üstlenen meslek elemanların alacağı kararlarla çocukları koruyabilir miyiz ? 

 

Hepimiz çocukları çok seviyoruz, çocuklar bizim geleceğimiz, çocuklar her şeyimiz. Her şeyimize sahip çıkmak, sevgimizin gereğini yapabilmek için 23 Nisan’ın gerçekten kutlu olabilmesi, küçüklerin sevinebilmesi büyüklerin övünebilmesi için  sosyal çalışma görevlisi tanımı değiştirmemiz gerekiyor. Bir başka deyişle  işi ehline vermemiz. 

Unutmayın tek çocuğun haksızlığa uğradığı bir yerde tüm toplum haksızlığa uğrar !

 

Not: Çocukla çocuk olduğunuz, onlarla oynadığınız, güldüğünüz bir bayram geçirin.

23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramınız Kutlu olsun ! 

Not2: doğru cevap e 
Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.