TEST YAYINI

2020 YILINDA ÇOCUK VE İNSAN HAKLARI İÇİN UMUT VE  ÇAĞRI

2020 YILINDA ÇOCUK VE İNSAN HAKLARI İÇİN UMUT VE  ÇAĞRI

Sevgili meslektaşların ve insan hakları dostları

Günaydın.

Öncelikle 2019 yılını acılı veya mutlu bir şekilde hep birlikte bitirdik. 2020 yılı hepimiz için umut olup  herkese sağlık,mutluluk, esenlik ve huzur getirsin.

Bildiğimiz gibi 7.5.2004 tarihinde iç hukukun parçası olan Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve sosyal anayasası olan  Avrupa Sosyal Şartı bağlamında sosyal hizmetlerden yararlanma hakkı ve sosyal yardım dahil çocuk ve kadınlara yönelik sosyal koruma boyutu  yükümlülükler arasındadır..

Avrupa Konseyi Komite Kararları ,hukuksal belgedir. Teori ve  uygulamalara da yöneliktir.Bu kararlar arasında 1991/16 sayılı karar özellikle insan hakları konusunda sosyal hizmet uzmanlarını/sosyal çalışmacılarını  yükümlü ve sorumlu kılmaktadır. Endişe ile birlikte hak sahiplerinin yanında olunması ve tarafgirlilik boyutunu gözetmek anayasal ödev ve  görevler arasındadır.

Savunuculuk görevi bağlamında  sosyal hizmet yöntem ve araçlarını da öne çıkarırken sosyal hizmetler ile ilgili eğitimi de ayrıca önemli kılmaktadır.

Bu yönde uygunluk ve tutarlılığı yansıtan  bir çok karar söz konusudur. Bilim ve hukuk açısından normatif özelliği de öne çıkarmaktadır.

Anayasaya  rağmen bilindiği gibi 2005 yılından beri başta "sosyal çalışma görevlisi" gibi garabet bir tanımla sosyal hizmetlerin yozlaştırılmasına neden olmuştur.Bu bakışla açık öğretim dahil sosyal hizmet eğiminde bu boyutların gözetilmemis olması ve bu yozlaşmaya ortaklık yaparak meşru kılmak özellikle haklara ulaşımın engellenmesine nedendir. Keyfilik içinde zemin olmaktadır.

Son Trakya Universitesinde sosyal hizmet ile ilgili ilan bilim dahil sefilliğin ve aykırılığın  özetidir.

Ancak bu ilan aynı zamanda hukuksal bir sorunu da ortaya çıkarmaktadır.Bu konuların hukuksal sürece yansıtılmamış olması  mesleksel açıdan bir kusur ve ayıbın yanı sıra hak sahiplerine yönelik  açık bir görev ihmalidir.

Ortaya çıkan bu duruma yönelik sadece yakınmak, kınamak , yeterli ve de  çözümsüz kılmakta bu sorunun parçası  olarak  ortaya çıkmaktadır.Çaresizlikle birlikte bir hak olan sosyal hizmetten hala uzak olduğu gibi söz konusu, kararlara ve Anayasaya rağmen hukuksal sürece yansıtılmış olunmaması  bu sefilliğe  ortak olunmanın  resmidir..Özellikle de ilgili Anayasanın 2,10,41,90 ve 137 maddelerin birlikte ele alınması ödev ve görevler arasındadır.

2020 yılında çocuk ve kadınlar dahil  insanlık ile ilgili bu durumu  umarım çözümlerle birlikte ele alırız.

Ayrı bir gündem oluşturarak artık "yeter" deriz.

Bu durum aynı zamanda en son düzenlenmiş olan 7188 sayılı yasa içinde geçerlidir.  Çözüm ve yöntemlerde açıkça bellidir.

Yakınmamak , "ama" veya "fakat " gibi bol bol mazeretler üretmeyen yeni bir yıl dilerim..

İyi çalışmalar ve başarılar..1.1.2020

Selam ve sevgiler.

 

SHU Nihat Tarımeri

 

 

http://psikososyalhizmet.com/blog/2019/09/24/bm-insan-haklarinda-sosyal-hizmet-uzmanlarinin-yeri-ve-onemine-dair/ 

https://www.memurlar.net/haber/876378/akademik-ilana-ilgili-alan-mezunlarinin-basvurmasi-engellendi.html?utm_source=headlines

 

 http://sosyalhizmetuzmanlari.com/makale/oku/222/yargi-reform-ve-cocuk-haklari-adina-7188-sayili-kanunda-cocuk-ve-kadinlar-acisindan-anayasaya-aykiriliklar-icin-oneri-ve-cagri

 

 http://sosyalhizmetuzmanlari.com/makale/oku/223/yarinsiz-ve-korumasiz-cocuklar-icin-ciglik-ve-davet

Foto:Av.Hasan Erdoğan
Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.