TEST YAYINI

MÜLTECİLER/SIGINMACILAR   İÇİN AYAKTA KALMA; “UNUTULAN “UNDP SOYDAŞ ENTEGRASYONU PROJESİ” VE “KENDİ İŞİNİ KURMA” MODELİ

MÜLTECİLER/SIGINMACILAR   İÇİN AYAKTA KALMA;

“UNUTULAN “UNDP SOYDAŞ ENTEGRASYONU PROJESİ” VE “KENDİ İŞİNİ KURMA” MODELİ

 

                                                                                      SHU Nihat Tarımeri [1]

Suriye ve Türkiye’de ki göç hikayesi

Suriye de iç savaş sonucu hayatlarını kaybetmeyi göz önüne alıp, botlarla Yunanistan’a ulaşılarak Almanya dahil Avrupa’ya ulaşılması aynı zamanda acı öykülere neden olmaktadır. Dört sene önce Bodrumda üç yaşındaki cansız bedenin sahile vurması hem bu göç olgusu boyutunu hem de insanlığın hatırlatılmasına yardımcı olmuştur. Ancak Çeşme de  8’i çocuk 11 kişinin  ölmeleri , haberlerde  alt sıralarda yer  almış olması ve göz ardı edilmesiyle ortaya çıkan tepkisizlik acı öykülere artık alıştığımızın da özetidir. Vicdanların nasıl körleştiğinin ve/ya nasırlaşmasının da göstergesidir.

Acılarla dolu insanlık tarihinde göç, bu açıdan önemli olgulardan birisidir. Doğal afetler dışında siyasi etkiler sonucu topluluklar açısından can güvenliği dahil güvenin ortadan kaldırılması ve/ya diğer devletler arasındaki    savaşlar sonucu yaşam alanlarını terk etmelerine nedendir. Göç etmek zorunda kalması nedeniyle sığınan ve korunan yerlerden birisi ise bilindiği gibi Türkiye’dir. Anadolu ve coğrafyanın özelliği ile birlikte insanlık tarihindeki göç   ve sığınanların/göçmenlerin birlikte ele alınmasını   gerektirmiştir. Özellikle de Orta Doğuda başlatılan “Arap Baharı” hareketi sonucu 2011 yılında Suriye’de yaşanılan iç savaş ve İŞİD gibi yapılanmalarla ortaya çıkan göç resmi olarak 3,5 milyon olarak açıklanmaktadır. Afganistan dahil göç edenlerle resmi olmayan 5 milyondan fazla kişilerin Türkiye ye göç etmeleri son önemli örneklerden birisidir.[2] Özellikle 2015 yılında botlarla Yunanistan’a göç eden bir milyona yakın kişinin Almanya’ya kadar ulaşmış olup yerleşmeleri de bu sürecin ve öykünün parçasıdır. Bir yıl gibi kısa bir sürede deniz yolu dahil Almanya’ya kadar ulaşılan ve tarihte karşılığı olmayan böyle bir büyüklükteki nüfus hareketinde, Aylan gibi küçük çocukların ölmeleri zaman zaman insanlığın hatırlamasına neden olmuştur.  İnsan ticareti ile ilgili  boyut ve ekonomik alan ise hala yeterli şekilde ele alın(a)mamıştır.

EKTE DEVAM EDECEK..

NOT:UNDP Youtube (BET UNDP)

 


 


[1] Zürich Gençlik Savcılığı (eski) Sosyal Hizmet Uzmanı;UNDP Soydaş Entegrasyonu Projesi İzmir Bölge Sorumlusu (Ekim 1990-Şubat1993) ; ntarimeri@gmail.com

İlgili dosyayı indirmek için tıklayınız


Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.