TEST YAYINI

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI (TCK/103) İÇİN  TBMM DE  “AF” GİBİ BİR ÖNERGE ;

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI (TCK/103) İÇİN  TBMM DE  “AF” GİBİ BİR ÖNERGE ;

ÇOCUK HAKLARI VE KORUMA AÇISINDAN

TASLAK BİR ÖNERİ

 SHU Nihat Tarımeri

 Çocukların cinsel istismarı açısından TCK/103 maddesi Anayasa Mahkemesince kısmen iptal etmiştir.11.12.2016 tarihine kadar bir süre verilmesi nedeni ile Adalet Bakanlığınca bir tasarı hazırlanıp TBMM ne sunulmuştur.Genel Kurala kadar gelen tasarının görüşme sırasında  16.11.2016 tarihin ki ek bir önerge söz konusu olmuştur.Af nitelikli bazı düzenlemeler ve çelişkiler ortaya çıkması çeşitli tartışmalara da nedendir.Başbakanlık tarafından yapılan en son açıklama ile de önergenin yeniden değerlendirmesi gerekmiştir.Bu durum ve gelişmeler bu önemi daha da arttırmıştır.Bilgi ve teknik ile bu önem daha da önemli olmuştur.

 

Özellikle yaşanılan bu sorunun hem mağdur çocuklar ve hemde fail çocuk ve gençler  ile ilgili boyutların çocuk hakları ve  sosyal hizmetler açısından değerlendirmesini ayrıca  gerektirmiştir. Bu yüzden dolayı da  her iki boyutun ayrı bir şekilde  ele alınmak istendiği  bir öneri aşağı da yer almaktadır.

 

Bu öneri genel bir çerçevede ve  taslak olarak ele alınmıştır.Komisyona çekilmesine rağmen  bir tartışma için bir başlangıç noktasıdır.Cümleler ve kelimeler  ve öncelikle de bir imla aramak için değildir. Ham bir çalışmadır.Yanlışları da olacaktır. Bazı önerilerin sert veya aşırılı olması da  özellikle istenmiştir. Çocuk hakları ile ilgili olarak yaşanılan sorunlar ; bu yöndeki  mağdur çocuklar  ve fail çocuk ve gençler için    bir ölçü olabilir düşüncesiyle  bu yönde bir arayış ve beklenti  hedeflenmiştir.22.11.2016

 

İlgili dosyayı indirmek için tıklayınız


Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.