TEST YAYINI

ÇOCUK KORUMA(MA) KANUNU VE MUSTAFA RUHİ ŞİRİN’İN GÜNLÜKLERİ

 

ÇOCUK KORUMA(MA) KANUNU VE MUSTAFA RUHİ ŞİRİN’İN GÜNLÜKLERİ

                                                                                               SHU Nihat Tarımeri

Bilindiği gibi Adalet Bakanlığı tarafından 4.Haziran 2019 tarihinde  “Yargı Reform Stratejisi /YRS” Belgesi kamuoyuna paylaşılmıştır [1].Adalet ve adalet hizmetine yönelik söz konusu olan çeşitli hukuksal sorunlara yönelik  açıklamalar belge de yer almaktadır..Tartışmalar için  bir zemine neden olmuştur.Bu belgenin arasında bazı hususlar çocuklar açısından da ele alınmıştır. 76. Sayfada  Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar aynı zamanda  önemli bir itirafı da öne çıkarmıştır.Görüldüğü gibi 2005 yılından beri söz konusu olan  hem Türk Ceza Kanununun 31.maddesi  hem de Çocuk Koruma Kanununun 35.maddesi  ile adalet sistemine dahil edilen beşyüzbin  çocuğun alınlarına  yapıştırılan ve  lekelendirilen  çocuklar arasında  küçük bir kısmının temizlenmesi  bu belgede hedefler arasındadır.

Günümüzde hala 12 yaşındaki bir çocuğun cezalandırılmasının öncelik olması , bu yönde yer alan  “sosyal çalışma görevli” şeklindeki garabet tanımla hem koruma ve sosyal iyileştirme boyutunun engellenmesi hem de savunmasız kılmasıyla  cezaevine gönderilmesi ; genel mahkemelerle rahatlıkla tutuklanması vede dünyada karşılığı olmayan çocuk ağır ceza mahkemesinin layık görülmesi bu gerçekler arasındadır.1889 tarihli cezalandırmaya odaklı yaklaşımla çocuk ve gençlerin yarısının hala genel mahkemelerde yargılanmanın mümkün kılınması 5395 sayılı kanunu “Çocuk Koruma(ma) Kanunu” özelliğini de öne çıkarmaktadır.15 yaşındaki bir çocuğun tutuklanma sürecinde intiharı ile ilgili en son Anayasa Mahkemesinde ki  karar [2]da hala söz konusu olan adalet ve çocuklara  bakışın önemli bir özetidir.

Çocukların korunması ve adalet adına ortaya çıkan vahim durum ve belgede ki açıklamalar yeni düzenlemeyi de gerekmektedir. Ancak yapılan açıklama  aynı zamanda “suça süreklenen çocuk” gibi dünyada karşılığı olmayan, masumiyet karinesine aykırı ucube tanımla  çocukların alınlarına yapıştırılan lekelere neden olan TCK.31  maddesi ve  15.7.2005 tarihinden beri yürürlükte olan  5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na yönelik süreç ve gelişmeler halen yaşanılan sorun  ve nedenler  çözümleriyle  birlikte ele alınmasınıda gerektirmektedir.

Bu kanunun hazırlanma süreci dahil gelişmeler de yer alan  Çocuk Vakfı Kurucusu Mustafa Ruhi Şirin [3]önemli bir tanıklık yapmıştır. Gönüllülük açısından çocukları dert edinen ender kişilerdendir.  5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’na yönelik süreç ve gelişmelere yönelik “Çocuğa Özgü Adalet İçin günlükleri” (Aralık 2014 tarihine kadar olan günlükler) İTİBAR Aylık Edebiyat ve Fikriyat Dergisi'nin Ekim, Kasım, Aralık 2014 tarihli 37,38,39'uncu sayılarında yayımlanmıştır. Çocuğa ve adalete bakışın tarihe not edilmesi açısından da önemli kaynaktır.

Çocuklar konusunda dert edinen Mustafa Ruhi Şirin tarafından yayımlanmış  günlükler ise  verilmiş izinle aşağıda yer almaktadır.Bu bilgi ve gözlemler çocuklara yönelik yaşanılan sorunlarında  yeniden ele alınmasınada neden olmaktadır..

Hem adalet hemde sosyal hizmetlere yönelik katkılarınıza içten teşekkür ederiz. Çocukların korunduğu ve gençlerin adil ve adaletli davranılması beklentisiyle esenlikler..

 


[1] https://www.memurlar.net/common/news/documents/833082/yrs_tr.pdf

https://www.aksam.com.tr/guncel/yargi-reformu-strateji-belgesi-2019-ne-zaman-aciklanacak-yargi-reformu-son-dakika-aciklamalari/haber-976503

[2] https://www.anayasa.gov.tr/tr/haberler/bireysel-basvuru-basin-duyurulari/cocuk-hakkinda-uygulanan-tutuklama-tedbirinin-olculu-olmamasi-nedeniyle-kisi-hurriyeti-ve-guvenligi-hakkinin-ihlal-edilmesi/

[3] http://www.cocukvakfi.org.tr/

 

İlgili dosyayı indirmek için tıklayınız

İlgili dosyayı indirmek için tıklayınız


Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.