Cuma, Haziran 21, 2024

Tel: 0544 865 16 56

Ana SayfaAdaletNafaka avans sistemi ve kadın cinayetleri

Nafaka avans sistemi ve kadın cinayetleri

 

Nafaka avans sistemi ve kadın cinayetleri

Özellikle günümüzde 2017 ve 2018 yılında 7 ay için toplam 393 kadının erkek tarafından öldürüldüğü açıklanmıştır.(1)Boşanma ve boşanma sonrası süreçte ise hem kadınlar hemde çocuklar için nafaka aynı zamanda  ölümlerin önemli nedenlerinden birisidir.Böyle bir süreçte nafaka ve  aynı zamanda çocukların teslimi gibi diğer çeşitli sorunlar yoğun bir şekilde gündeme alınmış olup bu yönde tartışmalarda söz konusudur.(2)

Bilindiği gibi Atatürk ve arkadaşları tarafından söz konusu olan devrimler arasında  1926 tarihli Türk Medeni Kanunu bunların arasındadır. İsviçre Yurttaş/Medeni Kanunu (ZGB) tarafından bir iki madde dışında aynen kabul edilen bu düzenleme hem Roma Hukuku ve sistemini de öne çıkarmıştır.Hemde Batı ülkesi arasına da dahil edilmiştir.Bu sistem bağlamında Almanya dahil diğer ülkelerde de  bir boşanma sürecinde çocuklar ile ilgili bir sosyal incelemenin ya Sosyal Daireler ve/ya Gençlik Dairesi  tarafından kararlaştırılması  ise bir asırdan beri söz konusu olmuştur.Çocukların korunması ve yarar,esenliğin gözetilmesi bağlamında sosyal hizmet ile ilgili olarak idare tarafından söz konusu olan zorunlu ilişki görev ve sorumluluğu da öne çıkarmıştır. Türkiye de ise çocukların korunması bilindiği gibi hala yargısal bir uygulama ve yaklaşımla yürütülmektedir.İdarenin Yargısal vesayeti altında   sistem ve uygulama açısından da  ayrışmaktadır.Çocukların  ve korunması vede ailenin korunması adına özgü bir uygulama söz konusu olup bu boyut ve sorumluluk özellikle görmezden gelinmektedir.

Sistemde yer almasına rağmen ortaya çıkan   ayrışmanın yanı sıra “nafaka” gibi bir uygulamada çocukların mağdur olmamaları için bir avans  şeklinde bir ödeme idare açısından da söz konusu olmuştur. Uzun zamandan beri söz konusu olan bu avans sistem ve de uygulama konusunda Türkiye de bu  eksiklik halen devam etmekte olup bu uygulamayı Amerika da olduğu gibi keşif etmeye  ve icat etmeye çalışıldığı da görülmektedir.

Halbuki 1993 yılında da bu sorun yoğun gündeme gelmiştir.Dönem dönem bu sorunlar gündeme geldikten sonra unutulup gitmek ise  bir alışkanlık olmaktadır.Bu bağlamda  dönemin Devlet Bakanı ile kişisel olarak görüşülerek “Nafaka Avans Sistemi” tarafına sunulmuş ve  uygun görülmüştür. Bu yönde ilgililere talimat verilmiş olup basına da  (3) yansıtılmıştır. Ancak sosyal hizmet ve hukuk  konusundaki ilgili kişiler böyle bir çalışmayı uygun görmediği veya mazaret geliştirdikleri için böyle bir çalışma hayata gerçekleştirilmemiştir.

Ancak konunun tekrar gündemde olması ve bu yöndeki çalışma önemli olduğu için bu yöndeki  çalışma aynı zamanda hala nasıl olduğumuzun da önemli bir yansıması olmuştur.Sosyal hizmet ve hukuk adına bu noktaya gelinmemesi ,kadınların yoğun bir şekilde öldürülmeleri, çocukların mağdur edilmlerinin devamı  ve de tartışmaların doğru bir zeminde yapması içinde bu bilgi bu neden den dolayı  gerekli olmuştur.Tarihe de not etmek içindir. Sosyal hizmet ve hukuk açısından anlaşılamaması,düzey ve buna bağlı olarak 1993 den beri böyle bir eksiklikle söz konusu olan ölüm ve mağduriyetler için en azında vabal ve sorumluluk ise halen geçerlidir. Ekte yer alan bu çalışma   hem sosyal hizmet hemde hukuk açısında umarım bu sefer  yararlı olacaktır.Bir başlangıç noktası da olabilir.Sosyal ve hukuk devlet özelliği bağlamında bir asırdan beri var olan  uygulamaya saygı ve duyarlılıkla birlikte söz konusu olan kadın cinayetleri için oluşan ortaklığının da bir ölçüde azaltılmasına,kurbanların ve mağduriyetlerinin giderilmesine de  özellikle neden olacaktır.

1. http://gazetekarinca.com/2018/11/kadin-cinayetleri-raporu-19-ayda-erkekler-tarafindan-652-kadin-olduruldu/

2. http://siyasihaber3.org/kusursuz-nafaka

http://t24.com.tr/haber/aile-bakanligindan-suresiz-nafaka-tepkisi-bosanilan-es-bir-sosyal-guvenlik-kurumu-gibi-gorulmemeli,416996

https://www.haberturk.com/canliyayin/551242-suresiz-nafaka-tartisilacak-aile-ve-adalet-bakanliklari-nafaka-calistayi-duzenleyecek#

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/nafaka-olgunlasip-gelecek-41009667

3. http://www.asb.bs.ch/familien/alimentenhilfe.html

https://www.stadt-zuerich.ch/sd/de/index/unterstuetzung/finanz/alimente/inkasso.html

https://www.unterhalt.net/kindesunterhalt/unterhaltsvorschuss.html

 

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POpüler yazılar

Güncel Yorumlar