TEST YAYINI

MÜLTECİLER İÇİN AYAKTA KALMA VE  UNUTULAN “UNDP SOYDAŞ ENTEGRASYONU PROJESİ”

MÜLTECİLER İÇİN AYAKTA KALMA VE  UNUTULAN “UNDP SOYDAŞ ENTEGRASYONU PROJESİ”

Çeşitli nedenlerle yaşadıkları yerlerini terk edip göç ederek  yeni yaşam alanlarında ayakta kalmaları göç  öykülerini birlikte içermektedir. Bu insanlık öyküleri arasında 30 yıl önce  1989 yılında Bulgaristan da  yaşayan Türkler kimliklerinden dolayı Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı.Yeni bir hayata tutunmak ve barınma dahil ihtiyaçlarını karşılamak ve toplumda ayakta kalmaları da  öyküler arasındadır.

Ani bir göç sonucu temel ihtiyaçlarının karşılanması toplumsal dayanışmayı öne çıkarmıştır. Kamusal hizmetlerinin yanı sıra çeşitli insani yardım ve desteklere ek olarak Bulgaristan Türklerinin çalışma hayatlarına dahil edilmesi ve uyumları sağlamaya yönelik çeşitli çalışmalar yapılmıştır.   Uzun süreden beri söz konusu olan sosyalist sisteme alışmış kişilerin Türkiye de ki pazar ekonomisine ve çalışma hayalarına da uyum sağlamaları için çözümlere yardımcı olunmuştur.

Bu amaca yönelik olarak  bilindiği gibi  ABD Hükümeti tarafından  on milyon dolar  hibe edilmiştir.Bu yardım ve destek için Birleşmiş Milletler Kalkınma Proğramı (UNDP) ve İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun işbirliği ile “Soydaş Entegrasyonu Proje” ni hayata geçirmiştir.İş bulmalarına yardım sağlamanın yanı sıra “İstihdam Garantili İşgücü Kursları” na ek olarak yeni çalışmaların geliştirilmesine neden olmuştur.

İki buçuk sene içinde sosyal uyuma yönelik  hazırlanmış eğitim programı Türkiye açısında ilk öncü çalışmalar arasındadır. Ayrıca “Kendi İşini Kurma” çalışması da diğer öncü çalışmalardandır.Göç gibi bir alanda çalışma hayatı ve uyuma yönelik sosyal hizmet yöntem ve araçlarından da birisidir.

İç savaş nedeniyle günümüzde yaşayan Suriyeliler için yapılan yardım ve destekler ve yaşanılan bazı sorunlar  30 yıl öncesi söz konusu projeyi ve bazı modelleri hatırlamaya da yardımcı olmuştır.

UNDP Türkiye Ofisi tarafından yayınlanmış olan kısa bilginin  yeni gelişmelere neden olması dileğiyle..

SHU Nihat Tarımeri  

Ek:UNDP Youtube (UNDP BET)
Yorumlar

    Bu makaleye henüz yorum yapılmamıştır.

Yorum Ekle

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş Yapın veya Üye Olun.