Cuma, Haziran 21, 2024

Tel: 0544 865 16 56

Ana SayfaSosyal HizmetlerMülteciler için ayakta kalma ve unutulan “UNDP Soydaş Entegrasyonu Projesi”

Mülteciler için ayakta kalma ve unutulan “UNDP Soydaş Entegrasyonu Projesi”

 

Mülteciler için ayakta kalma ve unutulan “UNDP Soydaş Entegrasyonu Projesi”

Çeşitli nedenlerle yaşadıkları yerlerini terk edip göç ederek yeni yaşam alanlarında ayakta kalmaları göç öykülerini birlikte içermektedir. Bu insanlık öyküleri arasında 30 yıl önce 1989 yılında Bulgaristan da yaşayan Türkler kimliklerinden dolayı Türkiye’ye göç etmek zorunda kaldı.Yeni bir hayata tutunmak ve barınma dahil ihtiyaçlarını karşılamak ve toplumda ayakta kalmaları da öyküler arasındadır.

Ani bir göç sonucu temel ihtiyaçlarının karşılanması toplumsal dayanışmayı öne çıkarmıştır. Kamusal hizmetlerinin yanı sıra çeşitli insani yardım ve desteklere ek olarak Bulgaristan Türklerinin çalışma hayatlarına dahil edilmesi ve uyumları sağlamaya yönelik çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Uzun süreden beri söz konusu olan sosyalist sisteme alışmış kişilerin Türkiye de ki pazar ekonomisine ve çalışma hayalarına da uyum sağlamaları için çözümlere yardımcı olunmuştur.

Bu amaca yönelik olarak bilindiği gibi ABD Hükümeti tarafından on milyon dolar hibe edilmiştir.Bu yardım ve destek için Birleşmiş Milletler Kalkınma Proğramı (UNDP) ve İş ve İşçi Bulma Kurumu’nun işbirliği ile “Soydaş Entegrasyonu Proje” ni hayata geçirmiştir.İş bulmalarına yardım sağlamanın yanı sıra “İstihdam Garantili İşgücü Kursları” na ek olarak yeni çalışmaların geliştirilmesine neden olmuştur.

İki buçuk sene içinde sosyal uyuma yönelik hazırlanmış eğitim programı Türkiye açısında ilk öncü çalışmalar arasındadır. Ayrıca “Kendi İşini Kurma” çalışması da diğer öncü çalışmalardandır.Göç gibi bir alanda çalışma hayatı ve uyuma yönelik sosyal hizmet yöntem ve araçlarından da birisidir.

İç savaş nedeniyle günümüzde yaşayan Suriyeliler için yapılan yardım ve destekler ve yaşanılan bazı sorunlar 30 yıl öncesi söz konusu projeyi ve bazı modelleri hatırlamaya da yardımcı olmuştır.

UNDP Türkiye Ofisi tarafından yayınlanmış olan kısa bilginin yeni gelişmelere neden olması dileğiyle..

SHU Nihat Tarımeri

Ek:UNDP Youtube (UNDP BET) https://www.youtube.com/watch?v=SZlT54WAVjI&t=11s&ab_channel=UNDPT%C3%BCrkiye

Kaynak: http://sosyalhizmetuzmanlari.com/makale/oku/229/multeciler-icin-ayakta-kalma-ve-unutulan-undp-soydas-entegrasyonu-projesi

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POpüler yazılar

Güncel Yorumlar