Cuma, Haziran 21, 2024

Tel: 0544 865 16 56

Ana SayfaAdaletÇocukların cinsel istismarı ve çocukların korunması adına yozlaştırılmış adalet ve sosyal hizmetler...

Çocukların cinsel istismarı ve çocukların korunması adına yozlaştırılmış adalet ve sosyal hizmetler “Çocuk İzleme Merkezi ve Adil Yargılama Boyutu”

Çocukların cinsel istismarı ve çocukların korunması adına yozlaştırılmış adalet ve sosyal hizmetler “Çocuk İzleme Merkezi ve Adil Yargılama Boyutu”

Zehirli ağacın meyvesi de zehirlidir.

 

Günümüzde çocukların korunması açısından sık sık gündeme aldığımız konulardan birisi de çocukların cinsel istismarı ile ilgilidir. Eldeki çeşitli verilere göre çocukların en yakın ortamlarda ve yakınındaki kişilerce cinsel açıdan istismara maruz kalması, saldırıya uğraması, henüz gelişme çağındaki bir çocuğun öldürülmesi ile çiçeğin koparılması gibi acı durumlar hem yakınlarını hem de tüm toplumu isyan etme noktasına getirmektedir. Örneğin en son olarak “Eylül, Leyla, Ufuk, Yusuf” gibi gündeme aldığımız çocuklar bu örneklerin birisidir. Fiiller ise genelde yakınları tarafından gerçekleştirilmiştir. 2.Haziran 2018’de Polatlı’da 8 yaşındaki bir çocuğun öldürülmesi gibi acı ve vahim sonuçlar bir başka örnektir. Sayısal verilerin de ötesinde ayrı bir toplumsal çaresizliğinin yansımasıdır. Aynı zamanda yaşanılan sorunlar çeşitli şekilde alan yazına da yansımaktadır. Bu yöndeki çalışma arasında kısa bir süre önce yayınlanan “Ailenin Karanlık Yüzü: Ensest.” (Metis Yayınları), Üç bilim insanı, akademisyen Alanur Çavlin, Filiz Kardam, Hanife Aliefendioğlu ile 18 uzmanın araştırma, uygulama ve gözlemine dayanılarak hazırlanmış (1), Türkiye’deki durumu ve istismar durumlarını ayrıntılarıyla ortaya koymuş, koşullar örnekleri ile irdelenmiş ve öneriler sunulmuştur. Birkaç satırbaşıyla bu kitabın vurguladığı noktalarda özetlenmiş; • “Ensest toplumsal bir sorundur. • Ağır ceza gerektiren insan hakkı suçudur. • Her çocuğun kendini güvende hissedeceği onu anonim kötülüklerden koruyacağına inanılan aile ortamında gerçekleşir. • Her çocuğun kendini güvende hissedeceği onu anonim kötülüklerden koruyacağına inanılan aile ortamında gerçekleşir. • Ailenin mahremiyetini arkasına alarak gizlenir ve sürdürülür. • Elbet bu ataerkil iktidarların kanatları altında sağlanır… • Çocuğun kendisini olayın suçlusu olarak görmesi olayın ortaya çıkmasını önler. (Anımsayın: “Ben imamım benim sözüme mi yoksa sana mı inanırlar” laflarını duyduk tecavüzcü imamlardan…) • Devleti ailenin babası; aileyi toplumun mikro kozmosu olarak gören cinsiyetçi tutum, hukuktan, ders kitaplarından medyaya, televizyon dizilerine her alana egemendir.”

Devamını PDF dosyasından okuyabilirsiniz.

Kaynak: http://sosyalhizmetuzmanlari.com/makale/oku/136/cocuklarin-cinsel-istismari-ve-cocuklarin-korunmasi-adina-yozlastirilmis-adalet-ve-sosyal-hizmetler-cocuk-izleme-merkezi-ve-adil-yargilama-boyutu

BENZER YAZILAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

POpüler yazılar

Güncel Yorumlar